تفاوت اسموک سیگارت و پیپ

  1. در یک کلام به برگ‌های خشک شده گیاه توتون، تنباکو می‌گویند که در پیپ، قلیان و سیگار استفاده می‌شود. درواقع توتون نام گیاه، و تنباکو محصول آن است .

ما در این مقاله بطور کلی از لفظ توتون استفاده میکنیم .

در جواب سوالات دیگر بسیاری از مردم استدلال می کنند که پیپ سالم تراز سیگار است . این موضوع به چند دلیل زیردرست است .

  • دود سیگار شامل دود کاغذ لفافه آن هم هست که دود پیپ فاقد آن است .
  • اسموکر حرفه ای پیپ برخلاف سیگاری ها هیچگاه اجازه نمیدهد دود به داخل ریه هایش برود .
  • سیگار برخلاف پیپ همه جا و در همه حال براحتی در دسترس است درحالی که پیپ اینطور نیست .
  • به طور کلی توتون پیپ طبیعی تر است.

فرق توتون سیگار و توتون پیپ چیست ؟

در فرایند عمل آوری توتون سیگار به طورکلی از مواد شیمیایی استفاده میشود، در حالی که توتون پیپ طبیعی تر است.

البته چند مارک سیگار طبیعی وجود دارد که گران هستند و یافتن آنها هم دشوار است . اکثر مردم هم نامهای تجاری را ترجیح می دهند که تولید آنها شیمیایی است . برخی از توتونهای پیپ هم وجود دارند که در آنها از اسانسهای مضر شیمیایی استفاده شده است که جزء توتونهای ارزان قیمت هستند . امابطور عام این تفاوت اصلی وجود دارد .

از آنجا که توتون پیپ که عموما ویرجینیا یا برلی استفرایند طولانی با مواد طبیعی را طی میکند، به طور کلی عطر دلپذیرتری دارد که مردم از آن لذت می برند. اگرچه بسیاری از مردم آن را نمی کشند ، اما بوی آن را مطبوعتر از سیگار میدانند.

در فرایند استاندارد ، وارد کردن طعم و رایحه به توتون پیپ از زمانی آغاز می شود که گیاه در حال رشد است و اسانس روی برگ ها اسپری می شود. پس از آن هم مواد شیمیایی مستقیما حین عمل آوری به توتون آماده اضافه نمیشود و از اسانسهای طبیعی استفاده میشود که نیازمند فرایند بخار دهی و فشار و زمان است .  این یکی از بزرگترین تفاوت های بین توتون سیگار و پیپ است و تفاوت قیمت آنها را هم توجیه میکند .

در کل فرایند عمل آوری صنعتی توتون را به دو گروه تقسیم میکنیم : معمولی و منتول.

menthol (C10 H20 O)

منتول یک ماده شیمیایی است که شکل طبیعی آن در نعناع یافت می شود و ما به نام اسانس نعناع میشناسیم . حدودا هر ۵ کیلو نعناع ۱۰ گرم منتول میدهد که آن هم فقط در صنایع دارویی و غذایی استفاده میشود .

این ماده برای اولین بار در دهه ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ به توتون سیگار  اضافه شد . البته در سیگار از نوع آزمایشگاهی آن استفاده میشود زیرا طبیعی آن گران و غیر اقتصادی است. این منتول عطر و طعم خطرناکی است که به سیگار و توتونهای جویدنی و سایر محصولات دخانی اضافه می شود تا مصرف کنندگان جدید دخانیات را جذب کند.

این همه ماجرا نیست تحقیقات نشان می دهد که اثرات حسی و طعم منتول می تواند ترک سیگار را بسیار سخت کند. افرادی که سیگار با منتول بالا می کشند علائم بیشتری از اعتیاد به نیکوتین را نشان می دهند و کمتر احتمال دارد سیگار را با موفقیت ترک کنند.

سیگارهای منتول در ابتدا برای زنان تولید شده و به بازار عرضه شد و بعلت سبکی باعث شد زنان بیشتر از مردان از آن استفاده کنند. اما اکنون قیمت ارزان و سبکی دود سیگار ناشی از منتول بسیاری جوانان را جذب خود میکند .

شرکت های تولید سیگار در حال حاضر سخت تلاش می کنند تا اطلاعات مربوط به منتول را از مشتریان خود دور نگه دارند و از منتول و نعناع به عنوان یک تاکتیک درنده برایسیگاری ها و معرفی طعم جدید سیگار استفاده میکنند .

اثرات منتول بر سلامتی

منتول طعم و احساس خنکی ایجاد میکند و طعم تند سیگار را می پوشاند. همچنین گلو را بی حس می کند و دود سمی را برای تنفس راحت تر می کند وهمین باعث میشود دود سیگار براحتی وارد ریه شود و ضرر آن بیشتر شود. درصورتی که توتون پیپ اگر وارد ریه شود سنگینی آن فورا خود را نشان میدهد .

هنگام استنشاق ، منتول می تواند سوزش مجاری تنفسی و تحریک ناشی از دود سیگار را کاهش داده و سرفه را سرکوب کند و به افراد سیگاری توهم تنفس راحت تر را القا کند. با این حال ، علیرغم آنچه برخی از پیامهای بازاریابی نشان می دهند ، سیگارهای با منتول بالا در مقایسه با سیگارهای با منتول استاندارد هیچ فایده ای برای سلامتی ندارند.

به همین علت در مقایسه با توتون پیپ،سیگار خصوصا سیگار با منتول بالاهم مضرتر استو هم احتمال معتاد شدن را افزایش می دهد.

دیدگاه‌ها 0

*
*

Open chat
سلام
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟